Skip to content

توری گابیون چیست؟

توری گابیون چیست

توری گابیون چیست؟

توری های گابیون نوعی فنس ساختار یافته جعبه ای و مشبک سیمی هستند که از فولاد گالوانیزه یا سیم فولادی با روکش PVC ساخته شده اند. فنس های گابیون با سنگ، شن یا مواد دیگر پر می شوند تا ساختاری محکم ایجاد کنند که می تواند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

شبکه های گابیون برای قرن ها در کاربردهای مختلف مهندسی عمران از جمله دیوارهای حائل، کنترل فرسایش و تثبیت سواحل رودخانه مورد استفاده قرار گرفته اند.

توری های گابیون یا فنس توری حصاری یک انتخاب محبوب برای دیوارهای حائل هستند زیرا انعطاف پذیر هستند و می توانند با شکل زمین مطابقت داشته باشند. آنها همچنین می توانند به راحتی برای یک طرح خاص یا مطابقت با چشم انداز اطراف سفارشی شوند. از شبکه های گابیون می توان برای ایجاد طیف وسیعی از سبک های دیوار حائل از جمله دیوارهای پلکانی، شیبدار و منحنی استفاده کرد.

توری های گابیون یا همان توری مرغی علاوه بر کاربردهای ساختمانی، در محوطه سازی و طراحی معماری نیز کاربرد دارند. از آنها می توان برای ایجاد دیوارهای تزئینی و فضاسازی فضای باز استفاده کرد. از تورهای گابیون همچنین می توان برای ایجاد آبشارهای مصنوعی، فواره ها و چاله های آتش نیز استفاده کرد.

توری مرغی

مشخصات فنی فنس گابیون

جنس توری گابیون

توری های گابیون معمولاً از سیم فولادی گالوانیزه یا سیم با روکش PVC ساخته می شود. قطر سیم بسته به استحکام مورد نیاز از 2.0 میلی متر تا 4.0 میلی متر متغیر است.

اندازه توری

اندازه توری گابیون به اندازه دهانه های توری سیمی اشاره دارد. اندازه استاندارد برای توری گابیون 80 میلی متر در 100 میلی متر است، اما اندازه های دیگر نیز موجود است.

ابعاد جعبه گابیون

توری باغی و حصاری گابیون اغلب برای ایجاد جعبه یا سبد هایی که با سنگ یا مواد دیگر پر شده اند استفاده می شود. ابعاد جعبه ها بسته به پروژه می تواند متفاوت باشد، اما اندازه های رایج شامل (1*1 / 1*2 / 1*3 متر) است.

استحکام کششی

استحکام کششی توری گابیون مقدار نیرویی است که می تواند قبل از پاره شدن سیم، تحمل کند. استحکام می تواند بسته به قطر سیم و نوع پوشش استفاده شده متفاوت باشد، اما معمولاً از 350 N/mm2 تا 550 N/mm2 متغیر است.

پوشش روی (Zn)

توری گابیون گالوانیزه با یک لایه روی پوشانده شده است تا در برابر خوردگی محافظت شود. مقدار پوشش روی می تواند متفاوت باشد که معمولاً از 245 گرم در متر مربع تا 275 گرم در متر مربع متغیر است.

پوشش پی وی سی

توری گابیون با روکش پی وی سی با لایه ای از پی وی سی برای محافظت در برابر خوردگی و دوام بیشتر پوشانده شده است. ضخامت پوشش PVC می تواند متفاوت باشد، اما معمولاً از 0.5 میلی متر تا 1.0 میلی متر متغیر است.

توجه به این نکته ضروری است که مشخصات فنی توری گابیون بسته به سازنده و نیازهای خاص پروژه می تواند متفاوت باشد.

فنس سنگی

کاربرد توری گابیون

توری های گابیون سنگی و غیر سنگی معمولاً در پروژه های مهندسی عمران و ساختمانی برای کنترل فرسایش، تثبیت شیب، دیوارهای حائل و کاربردهای مختلف دیگر استفاده می شوند. در اینجا برخی از کاربردهای رایج شبکه های گابیون آورده شده است:

کنترل فرسایش

تور سنگی برای جلوگیری از فرسایش خاک ناشی از آب یا باد استفاده می شود. جعبه سیمی سنگ ها را در جای خود نگه می دارد و مانعی در برابر نیروی آب یا باد ایجاد می کند.

تثبیت شیب

از توری های گابیون برای تثبیت شیب ها و جلوگیری از رانش زمین استفاده می شود. می توان از آنها برای ساخت دیوارهای حائل استفاده کرد که خاک را در جای خود نگه می دارد و از سر خوردن آن به پایین جلوگیری می کند.

کنترل سیل

توری های گابیون برای ایجاد موانع یا دیوارها برای جلوگیری از سیل استفاده می شود. از آنها می توان برای ساخت سدها، سیلاب ها و سایر سازه هایی که از سرریز شدن آب جلوگیری می کنند استفاده کرد.

تکیه گاه پل

توری های حصاری به عنوان پایه ای برای تکیه گاه پل استفاده می شود. آنها یک پایه پایدار برای تکیه گاه ایجاد می کنند و از فرسایش اطراف پل جلوگیری می کنند.

محوطه سازی

از شبکه های گابیون در محوطه سازی برای ایجاد دیوارهای تزئینی، نیمکت ها و سایر ویژگی ها استفاده می شود. آنها را می توان با مواد مختلفی از جمله سنگ، شیشه یا چوب پر کرد.

به طور کلی، شبکه های گابیون، همه کاره و بادوام هستند که می توانند در طیف گسترده ای از کاربردها در مهندسی عمران، ساخت و ساز و محوطه سازی استفاده شوند.

توری باغی حصاری

تاریخچه توری گابیون

اولین بار از فنس های گابیون مصریان باستان استفاده کردند. البته ساختار گابیون ها از نی و حصیر بود که از استحکام گابیون های امروزی برخوردار نبود، اما با این حال برای کنترل آب رود نیل مورد استفاده مصریان قرار گرفت و از آن زمان به عنوان یک ابزار کنترل فرسایش مورد استفاده قرار می گیرد.

در دهه 1890، ارتش فرانسه از سبدهای گابیون ساخته شده حصیری و پر از سنگ برای تقویت سنگرها در طول جنگ روسیه و ترکیه استفاده کرد. با این حال، سبدهای حصیری دوام نداشتند و به سرعت با سبدهای توری سیمی جایگزین شدند.

در طول جنگ جهانی اول، گابیون ها به طور گسترده برای استحکامات و به عنوان موانعی برای کاهش سرعت پیشروی های دشمن مورد استفاده قرار می گرفتند. گابیون های مورد استفاده در این مدت از سیم مرغی و پر از سنگ بود و در مهار گلوله و ترکش موثر بود.

پس از جنگ، توری گابیون سنگی برای پروژه های مهندسی عمران مانند دیوارهای حائل، تکیه گاه پل ها و دیواره های سرچشمه مورد استفاده قرار گرفتند. در دهه 1920، اولین سبدهای گابیون جوش داده شده معرفی شدند که باعث دوام و ماندگاری بیشتر آنها شد.

در دهه 1960، گابیون ها برای کنترل فرسایش و اهداف محوطه سازی محبوب شدند. استفاده از گابیون‌ها برای کنترل فرسایش بسیار موثر بود، زیرا می توان از آنها برای تثبیت شیب ها و جلوگیری از فرسایش خاک استفاده کرد و در عین حال جریان طبیعی آب را امکان پذیر ساخت.

فنس گابیون

معرفی انواع توری گابیون

در این بخش به معرفی انواع مختلف توری های گابیون خواهیم پرداخت و برای هر کدام مختصر توضیحی داده می شود.

گابیون سبدی

سبدهای گابیون رایج ترین نوع توری گابیون هستند. آنها جعبه های مشبک سیمی هستند که با سنگ یا مواد دیگر پر شده اند. آنها در اندازه های مختلف تولید شده و می توانند برای طیف وسیعی از کاربردها از جمله کنترل فرسایش، دیوارهای حائل و محوطه سازی استفاده شوند.

تشک های گابیون

تشک های گابیون سازه های بزرگ و مسطحی هستند که با سنگ پر شده اند. آنها معمولاً برای کنترل فرسایش در سواحل رودخانه ها، خطوط ساحلی و سایر مناطقی که مستعد سیل یا فرسایش آبی هستند استفاده می شوند.

مش گابیون

مش گابیون یک توری سیمی انعطاف پذیر است که می تواند برای ایجاد انواع سازه ها از جمله دیوارها، نرده ها و قفس ها استفاده شود. معمولاً در محوطه سازی و کاربردهای معماری استفاده می شود.

گابیون تزئینی

تورهای گابیون تزیینی به گونه ای طراحی شده اند که از نظر بصری جذاب باشند و می توان از آنها برای محوطه سازی یا اهداف معماری استفاده کرد. آنها معمولاً از مواد با کیفیت بالا ساخته می شوند و می توان آنها را متناسب با یک طراحی خاص یا زیبایی شناسی سفارشی کرد. آنها را می توان برای همه چیز از دیوارهای نگهدارنده تا مبلمان فضای باز استفاده کرد.

نحوه استفاده از توری گابیون

  1. تعیین جنس و مدل گابیون: اندازه و شکل ساختار گابیونی که می خواهید بسازید را تعیین کنید. ابعاد را اندازه بگیرید و تعیین کنید که به چه مقدار مش سیم نیاز دارید.
  2. محل را آماده کنید: محل را از هرگونه زباله، سنگ و پوشش گیاهی پاک کنید. اطمینان حاصل کنید که زمین تراز و فشرده است.
  3. سبدهای گابیون را اسمبل کنید: سبدهای گابیون معمولاً از پانل های مش سیم ساخته می شوند. از اتصالات سیمی یا حلقه های اتصال برای اتصال پانل ها به یکدیگر استفاده کنید و ساختاری سبد مانند را تشکیل دهید.
  4. سبدها را پر کنید: هنگامی که سبدهای گابیون مونتاژ شدند، آنها را با سنگ، شن یا مواد دیگری که برای پروژه شما مناسب هستند، پر کنید. از یک بیل یا ابزارهای دیگر برای توزیع یکنواخت مواد در سراسر سبد استفاده کنید.
  5. پانل بالایی را محکم کنید: هنگامی که سبد پر شد، پانل بالایی را با استفاده از حلقه های اتصال محکم کنید تا مطمئن شوید که مواد در جای خود باقی می‌مانند.
  6. سبدها را به هم وصل کنید: اگر دیوار حائل یا سازه دیگری می‌سازید به چندین سبد گابیونی نیاز دارد، آنها را با استفاده از بند سیمی یا اتصالات دیگر به هم وصل کنید. اطمینان حاصل کنید که سبدها هم سطح و محکم وصل شده اند.
  7. جزئیات نهایی را اضافه کنید: هنگامی که تمام سبدهای گابیون در جای خود قرار گرفتند، پروژه را با اضافه کردن هر گونه ویژگی محوطه سازی ضروری، مانند گیاهان یا سنگ های تزئینی، به پایان برسانید.
تور سنگی

مزایای استفاده از توری گابیون

برخی از مزایای استفاده از توری باغی حصاری عبارتند از:

دوام

توری گابیون از سیم فولادی ساخته شده است که باعث استحکام و ماندگاری طولانی آن می شود. در برابر خوردگی مقاوم است و می تواند شرایط آب و هوایی سخت را تحمل کند.

انعطاف پذیری

توری حصاری و باغی را می توان به راحتی به شکل ها و اندازه های مختلف شکل داد تا متناسب با انواع نیازهای محوطه سازی باشد. همچنین می توان آن را به اندازه برش داد تا در اطراف موانع یا سایر ویژگی ها قرار گیرد.

مقرون به صرفه

سازه های گابیون اغلب مقرون به صرفه تر از دیوارهای حائل سنتی ساخته شده از بتن یا مواد دیگر هستند. مواد مورد استفاده برای پر کردن سبدها اغلب به راحتی در دسترس هستند و می توان آنها را به صورت محلی تهیه کرد.

سازگار با محیط زیست

سازه های گابیون سازگار با محیط زیست هستند زیرا امکان زهکشی طبیعی را فراهم می کنند و می توانند رشد پوشش گیاهی را تقویت کنند.

نصب آسان

توری گابیون به راحتی نصب می شود و سبدها را می توان با مواد در محل پر کرد. یعنی نیازی به تجهیزات سنگین یا آماده سازی گسترده نیست.

قیمت و خرید توری گابیون

به طور کلی توری گابیون بر حسب وزن فروخته می شود و هزینه هر واحد به عواملی مانند جنس سیم و کیفیت آن می تواند متغیر باشد. شما می توانید توری گابیون را از شرکت حصار سیم که دارای چندین سال سابقه درخشان در حوزه تولید فنس، سیم خاردار و انواع حصار با قیمتی منصافه و با کیفیتی مثال زدنی خریداری کنید.

برای اطلاع از قیمت توری گابیون و همچنین خرید توری سنگی گابیون می توانید با کارشناسان فروش شرکت حصار سیم از طریق شماره های درج شده در سایت حصار سیم ارتباط بگیرید و خرید توری گابیون با بهترین خدمات پس از فروش را تجربه کنید.

هنوز نظری وجود ندارد اولین نفر باشید


وارد کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در ارتباط باشید

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

اطلاعات تماس

آدرس: تهران میدان آزادی

ایمیل: Hesasim@info.com

شماره تماس: 7464 0187 3535 645+